Прејди на содржината

Естонски историски музеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Естонски историски музеј
Основан1842
Местоул. Пик,Талин

Естонски историски музеј е историски музеј лоциран во Талин. Изложбата е посветена на историјата на Естонија.

Историја[уреди | уреди извор]

Датумот на основање се смета за 1842 година, кога во Талин било создадено научно друштво на балтичките Германци - Естонското книжевно друштво, кое поставило една од своите цели да создаде музеј, спроведувајќи длабинска студија за родната земја, нејзината историја, уметност, производство, технологија и природа. Во 1864 година, друштвото отворило Провинциски музеј во зградата на еснафот Кануте.

Основата на музејот била колекцијата на фармацевтот Јохан Бурчарт VIII (1776-1838), купена од друштвото, кој раководел со аптека позната како Градско собрание (до ден денес се наоѓа на плоштадот на Градското собрание во Талин) и бил познат како главен собирач на антиквитети.

Во 1911 година, компанијата се здобила со зграда на улицата Кохту (6).

Во 1940 година, откако Естонија се приклучила на СССР, музејот бил национализиран, а на негова основа бил создаден Државниот историски музеј на Естонската ССР. Дел од музејските збирки биле пренесени во други музеи, а Државниот музеј на природата на Естонската ССР бил создаден врз основа на природонаучни збирки.

Од 1952 година, музејот се наоѓа во зградата на Големиот еснаф на улицата Пик во Стариот град Талин. Во 2011 година била завршена големата реконструкција на музејот.

Филијала во замокот Мариенберг[уреди | уреди извор]

Замокот Мариенберг [1] (поранешен имот на грофот Орлов-Давидов) се наоѓа во северната област Талин - Пирита. Замокот бил префрлен во музејот во 1975 година. Изложбата на гранката го опфаќа периодот од почетокот на 19 век. Паркот во непосредна близина на Музејот содржи споменици на личности од комунистичкото движење кои претходно стоеле во градовите на Естонската ССР.

Замокот го добил своето име од соседниот парк Мариенберг наречен така од грофот Орлов-Давидов во чест на неговата сопруга и ќерка.

Експонати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „История замка Маарьямяэ“. Эстонский Исторический Музей (руски). Архивирано од изворникот на 2023-03-01. Посетено на 2023-03-01.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]