Енеја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Енеја бегајќи од Троја, слика на Федерика Бароција од 1598 година

Енеја - тројански принц од старогрчката митологија.

Животопис[уреди | уреди извор]

Според шестото пеење на „Енеидата“, Енеја успеал жив да слезе во подземниот свет. Нему господ му дал посебна чест, зашто го одредил да биде основач на Рим. Имено, кога слегол во подземниот свет, Енеја дознал од татко му Анхис дека, откако ќе го победи рутулскиот крал Турно и ќе се ожени со Лавинија, ќе постане предок на едно славно племе кое ќе го основа Рим. Енеја имал ќерка Силвија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dante Aligijeri, Pakao. Beograd: Rad, 1961, стр. 14.