Енгдевуански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Енгдевуански јазик
Нангуански јазик
Застапен воСоломони
ПодрачјеНендо
Координати10°44′S 165°53′E / 10.733° ЈГШ; 165.883° ИГД / -10.733; 165.883
Говорници210  (1999)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3ngr

Енгдевуанскиот, познат и ако нангуански или нагуански, е австронезиски јазик кој е дел од подгрупата на рифско-сантакруски јазици. Јазикот се зборува на островот Нендо во Соломоните. Јазикот е опишан од Андерс Ва во 2013 година.[1]

Име[уреди | уреди извор]

Странците го знаеле јазикот како нангуански (nanggu). Името доаѓа ид името на едно од селата каде јазикот се зборува. Самото население јазико го именува како енгдевуански (engdewu), според името на старо село каде првично јазикот се зборувал.[2][3]

Литература[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. See Vaa (2013).
  2. See ISO639-3 renaming proposal.
  3. See Boerger et al., p. 130.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]