Ел Ајун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Ел Ајун или Лајун (арапски: العيون, транслитерација ал-ајун) е неофицијалниот главен град на Западна Сахара, поранешна шпанска колонија, сега главно контролирана и окупирана од Мароко. Тој е седиште на регионот Лајун-Буждур-Сакија-Ел Хамра.

Градот има околу 193,691 жители и е најголем во Западна Сахара. Најмногу од неговите жители се марокански доселеници кои се преселиле во оваа област откако Мароко изврши инвазија на Западна Сахара во 1975, но има значаен број на сахрависко малцинство.