Елцшки замок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Координати: 50°12′18″N 07°20′12″E / 50.20500° СГШ; 7.33667° ИГД / 50.20500; 7.33667

Поглед на Елцшкиот замок од североисток

Елцшки замокридски замок од 12 век. Се наоѓа по долината на реката Елцбах, која ги раздвојува Мајфелд и Ајфел, јужно од катарската општина Виршем во сојузната држава Рајнска област-Пфалц, на надморска височина од 129 м. Градбата припаѓа на групата на најпознати замоци во Германија. Како и дворецот Биресхајм и замокот Лисинген, тој е едно од оние утврдувања во Ајфел коешто никогаш не било освоено.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]