Прејди на содржината

Елитен убиец

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Елитен убиец“
рекламен постер
РежисерГери МекКендри
ПродуцентМајкл Боген
Тони Винли
Стив Часман
Сигурхон Сигхатстон
СценаристМет Шеринг
Главни улогиЏејсон Стејтам
Клив Овен
Ивон Страховски
Доминик Пуркел
Роберт Де Ниро
КинематографијаСјамон Дуган
МонтажаЏон Гулберт
СтудиоAmbience Entertainment
Palomar Pictures
Omnilab Media
ДистрибутерOpen Road Films
Премиера23 септември 2011
Времетраење120 минути
ЗемјаСАД
Австралија
Јазиканглиски
Буџет$66,000,000
Бруто заработка$55,701,900

Елитен убиец (анг. Kileer Elite) е американски акционен филм во кој главна улога ја има Џејсон Стејтам, а во филмот исто така се појавува и Роберт Де Ниро.