Елитен убиец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Елитен убиец“
Елитен убиец.jpg
рекламен постер
Режисер Гери МекКендри
Продуцент Мајкл Боген
Тони Винли
Стив Часман
Сигурхон Сигхатстон
Сценарист Мет Шеринг
Настапуваат Џејсон Стејтам
Клив Овен
Ивон Страховски
Доминик Пуркел
Роберт Де Ниро
Кинематографија Сјамон Дуган
Монтажа Џон Гулберт
Студио Ambience Entertainment
Palomar Pictures
Omnilab Media
Дистрибутер Open Road Films
Премиера 23 септември 2011
Времетраење 120 минути
Држава САД
Австралија
Јазик англиски
Буџет $66,000,000
Бруто заработка $55,701,900

Елитен убиец (анг. Kileer Elite) е американски акционен филм во кој главна улога ја има Џејсон Стејтам, а во филмот исто така се појавува и Роберт Де Ниро.