Елизабет Фрерот Седергрен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елизабет Фрерот Седергрен
Седергрен во 2013.
ЗанимањеНовинар, телевизиски презентер

Ана Елизабет Софи Фрерот Седергрен, е шведски новинар, телевизиски презентер и странски дописник. Таа од 1990 година работи за ТВ4 . Пред да започне да работи таму, таа била практикант во весникот „ Експресен“.[1] Таа ја водела истражувачката емисија Kalla fakta, а пред да работи во ТВ4 била и презентер на вести за локалното шоу Östnytt на SVT .[1] Таа била странски дописник на TV4 News помеѓу 1998 и 2002 година и покривала вести во градови како Париз и Лондон.[2]

Фрерот го покривала евро-гласањето во 2003 година во Шведска, таа исто така го претставувала Nyhetsmorgon и туристичкото шоу När & fjäran.[3] И во 1993 и 2003 година таа учествувала во Форт Бојард .[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Elisabet Frerot - tv4.se“. Посетено на 20 August 2016.
  2. Korrarna Архивирано на 3 август 2016 г. tv4play.se Retrieved 20 August 2016
  3. 3,0 3,1 „Frerot om sin sjukdom – "Trodde det var slut". 25 April 2014. Посетено на 20 August 2016.