Елек

Од Википедија — слободната енциклопедија

Елек (од турси yelek = елече) е дел од народна носија кој е застапен во неколку балкански земји како предмет за облекување сè до средината на дваесеттиот век, кога почнале да се носат костуми кои доаѓаат од градот.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]