Езеро Ејендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Езеро Ејендорф
Oejendorfer See 01.jpg
ПодрачјеБилштет (Ејендорф), Хамбург
Координати53°33′30″N 10°08′20″E / 53.55833° N; 10.13889° E / 53.55833; 10.13889Координати: 53°33′30″N 10°08′20″E / 53.55833° N; 10.13889° E / 53.55833; 10.13889
Главни приливиШлемер Бах
Сливни земјиГерманија
Најг. должина1328 м км
Најг. ширина507 м км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „м“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „м“
}}
10.250 м2 км2
Прос. длабочина1,8 м м
Најг. длабочина3,4 м м
Зафатнина17,474 m3 (617,100 cu ft) км3

Езерото Ејендорф е езеро во Билштет (Ејендорф), Хамбург, Германија. Неговата површина е 460.000 м2.