Езел (ТВ серија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Езел
Податотека:Езел(ТВ Серија)-плакат.jpg
Жанракција, драма, криминален
Режирана одУлуч Бајрактар
УлогиКенан Имирзиаоглу
Чансу Дере
Јигит Озшенер
Бариш Фалај
Музика наТојгар Ишикли
Земја на потеклоТурција
Првичен јазикТурски
Бр. на епизоди51
Продукција
Времетраење90 минути
Прикажување
Првично прикажување28 септември 2009
Надворешни врски
Мрежна страницаezel.tv
Логото на Езел

Езел (турски Ezel) е турска серија. Серијата е снимана во Кипар и во Турција. Во главните улоги се Кенан Имирзалиоглу, Чансу Дере, Јигит Озшенер и Бариш Фалај.

Содржина[уреди | уреди извор]

Омер Учар е едноставен, млад човек, посветен на своето семејство ,но и на тројца пријатели кои ги познава уште од детството. Но и на Ченгиз се најдобри пријатели кои ги смета за сопствени браќа и за кои би го дал животот , а преубавата Ејшан е љубовта на неговиот живот .

По долгото останување во армијата , Омер се враќа дома воИстанбул, среќен што најпосле ќе ја запроси жената од своите соништа и со неа ќе основа семејство . Меѓутоа, судбината му го смени патот – за време на неговото отсуство, неговите пријатели измислиле и спровеле итар план за грабеж во казино, убивајќи еден чувар и оставајќи доволно лажни докази кои ќе го обвинат и осудат Омер на доживотен затвор. Додека неговите пријатели со милионите си ги граделе работните и приватните кариери, Омер во затворот преживувал пекол. Освен тоа што секојдневно размислуваше за предавството од своите пријатели и нивните лажни сведоштва,Омер е физички злоставуван од директорот и чуварите на затворот, уверени дека ќотекот ќе помогне да дознаат каде тој и неговите пријатели ги сокриле украдените пари. Во последната борба Омер добива страшни повреди, но со помош на Рамиз,неговиот ментор и моќен мафијаш, успева да побегне од затворот. Неговото унакажано и непрепознатливо требаше итно да се оперира, а заедно со промената на лицето дојде и промената на личноста – Омер станува Езел Бајрактар, млад и успешен стопанственик, специјализиран за разни борбени техники и читање на намерите на луѓето, и еден успешен коцкар.

По 12 години поминати во страдање, неговата омраза кон пријателите е се посилна, па се одлучува како потполн странец да го посети Кипар за да им се освети.

Глумци || Ликови во серијата

Кенан Имирзалиоглу || Езел Бајрактар
Џансу Дере || Ејшан Тезџан Атај
Ипек Билгин || Мелиха Учар
Јигит Ошенер || Џенгиз Атај
Бариш Фалај || Али Киргиз
Тунцел Куртиз || Рамиз Караески
Салих Калијон || Сердар Тезџан

Поврзано[уреди | уреди извор]