Едуардо Лаго

Од Википедија — слободната енциклопедија

Едуардо Лаго (роден на 31 јануари 1954) е шпански романописец, преведувач и книжевен критичар, роден во Мадрид и моментално живее во Менхетен, Њујорк, САД. Во март 2002 година, тој бил добитник на наградата Бартоломе која се доделува за извонредност во книжевната критика, а ја добил за неговата критичка споредба на три шпански преводи на романите на Џејмс Џојс - Одисеј . Во 2006 година, тој ја освоил најстарата и најпрестижна книжевна награда во Шпанија, Премио Надал, за неговиот прв роман „ Лламаме Бруклин“ ( Викај ме Бруклин ). Долги години, тој интервјуирал северноамерикански писатели за литературниот додаток „ Бабелија“ во шпанскиот весник „ Ел Паис“ . Тој се вратил на предавањата на шпанска литература и европска литература на колеџот „Сара Лоренс“ во Јонкерс во 2011 година, откако заминал во 2005 година на позицијата директор на институтот Сервантес во Њујорк.[1][2]

Тој е основачки член на Орденот на Финеганс,[3] кој своето име го зел од паб во Далки, Ирска, иако има и такви кои веруваат дека тоа потекнува и од последниот роман на Џејмс Џојс „Финеганс се разбуди“ . Витезите од Орденот на Финеганс мора да го почитуваат романот „ Улис“ на Џејмс Џојс и, ако е можно, да присуствуваат на Блумсдеј секоја година во Даблин, на шеснаесетти јуни. Ова е долг ден кој кулминира, во самракот, кај кулата Мартело во Сандиков (каде започнува романот) со учесници кои читаат делови од Улис, а потоа пешачат до пабот Финанегс во соседното село Далки. Другите четири основачки членови се Енрике Вила-Матас, Џорди Солер, Антонио Солер и Малком Отеро Барал. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Eduardo Lago“. donquijote.org. Архивирано од изворникот на 8 March 2010. Посетено на 17 September 2010.
  2. „Eduardo Lago - Words Without Borders“. wordswithoutborders.org. Посетено на 17 September 2010.
  3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2021-05-08. Посетено на 2021-04-23.