Еднаква плата за еднаква работа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жена која држи знак протестирајќи дека заработува помалку од „него“ (маж соработник) за истата работа.

Еднаква плата за работа на која ѝ се припишува еднаква вредност без дискриминација врз основа на пол или брачен статус во врска со сите видови плаќање и услови на наградување.[1]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. „Водич во феминистичката и родовата терминологија“. Здружение на граѓани Акција Здруженска, Скопје. 2007-05-30. Архивирано од изворникот на 2007-10-08. Посетено на 2007-06-22.