Прејди на содржината

Египетско географско друштво

Од Википедија — слободната енциклопедија
Египетско географско друштво

Египетско географско друштво (арап. الجمعية الجغرافية المصرية; француски: Société de géographie d'Egypte) ― друштво основано со декрет на кедивот Исмаил-паша на 19 мај 1875 година. Нејзин прв претседател бил германскиот ботаничар, патник и етнолог Георг Август Швајнфурт. Основано како „Кедивко друштво за географија“, неговото име било изменувано неколку пати со цел да го одрази променливиот политички статус на Египет. Денешното име го добило по Египетската револуција од 1952 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „History Of The Society“. Official Website of the Egyptian Geographic Society. Архивирано од изворникот на 2009-10-19. Посетено на 28 октомври 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

30°02′28″N 31°14′10″E / 30.041115° СГШ; 31.236016° ИГД / 30.041115; 31.236016