Европска мигрантска криза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мигранти на грчко-македонската граница, средина на 2015 г.

Европската мигрантска криза или бегалска криза е поим даден за период во почетокот на 2015 година кога поголем број на луѓе мигрираа во Европа, патувајќи во главно преку Средоземното Море. Повеќето од луѓево биле баратели на азил, но исто така имало и економски мигранти. Во таквата криза, откриени се и борци на Исламската држава кои биле преправени во бегалци односно мигранти.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Tracing the path of four terrorists sent to Europe by the Islamic State“. Вашингтон Пост (англиски). 22 април 2016. Посетено на 14 ноември 2017.