Европска кратковлакнеста мачка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Европска кратковлакнеста мачка

Европската кратковлакнеста мачка, е раса на мачки со потекло од Шведска.[1] Терминот исто така се користи како разработен начин за упатување на обичните домашни мачки во Европа, предизвикувајќи одредена конфузија бидејќи педигре мачките од оваа раса, исто така, треба да личат на типичните домашни мачки во Европа. Во Фондацијата за комуникација на Windows слична раса е позната како келтска кратковлакнеста мачка и во еден момент се сметаше за иста раса, но таа има одредена разлика од Европејците, меѓутоа Фондацијата за комуникација на Windows сега ги регистрира вистинските Европејци под оваа раса наместо под келтската кратковлакнеста мачка.

Улогата како раса на мачки што наликува на оригиналните домашни мачки во Европа ја имаа британските кратковлакнести мачки до почетокот на 20тиот век, иако подебели од мнозинството обични европски мачки, сè до 1949 година кога европската кратковлакнеста мачка беше признаена од Меѓународната федерација. Најстарата позната европска кратковлакнеста мачка регистрирана во ФИФЕ е родена во 1940 година, бидејќи потеклото на европската кратковлакнеста мачка претходи на формирањето на ФИФЕ во 1949 година.

Потекло[уреди | уреди извор]

Европската раса може да се спореди со вид на домашна мачка, која се развила природно, т.е. без да подлежи на посебни правила за размножување.[2]

Европското кратковлакнеста мачка има свои колеги во Велика Британија (британската кратковлакнеста мачка) и во САД (американската кратковлакнеста мачка), иако овие раси се одгледуваат подолго време. Меѓутоа, британската кратковлакнеста мачка била вкрстена со персиската и селективно се одгледувала за да стане мачка со малку скратена муцка и подебело крзно. За скандинавските одгледувачи беше збунувачки тоа што британската кратковлакнеста мачка во тоа време се нарекуваше и европска кратковлакнеста мачка, иако изгледаше поинаку. Фелинолошките здруженија ги препознаа двата типа на мачки како една раса, што значи дека беа оценувани според истите стандарди за време на изложбите на мачки, сè до 1982 година кога ФИФЕ го регистрираше скандинавскиот тип на европска кратковлакнеста мачка како посебна раса со свој стандард.[3]

Очекуваниот животен век[уреди | уреди извор]

Очекуваниот животен век зависи од тоа дали мачката е улична или не. Домашната мачка има просечен животен век од 14 години.

Темперамент[уреди | уреди извор]

Расата е развиена од природните ловци на глувци во Европа со желба да ги зајакне најпосакуваните одлики на домашните мачки. Повеќето европски кратковлакнести мачки се силни и активни и по правило се пријателски расположени кон луѓето од сите возрасти. Добро се сложуваат со другите мачки и добро ги поднесуваат кучињата. Европските кратковлакнести мачки се интелигентни и разиграни, а повеќето од нив се стручни да ги чуваат куќите и градините без секаков вид глодачи.[4] Тие имаат тенденција многу добро да се справуваат со промените и активниот дом, што ги прави погодни за семејства со деца.

Физички одлики[уреди | уреди извор]

Женски европски кратковлакнести мачки на емисија за мачки во Хелсинки

Во однос на изгледот, европската кратковлакнеста мачка е многу хармонична и еластична мачка, која треба да го даде целокупниот изглед на медиум без ниту една одлика да биде зголемена или намалена во споредба со оригиналните домашни кратковлакнести мачки во Европа. Европскотa кратковлакнеста мачка е мускулеста, со средна или голема мачка, со широки, добро мускулести гради. Јаките нозе се со просечна должина, а шепите се тркалезни. Опашката е прилично густа во основата, се стеснува до заоблен врв.

Главата е заоблена и треба да биде подолга отколку што е широка, што ја прави не толку тркалезна како главата на британската кратковлакнеста мачка. Ушите се со средна големина; ширината на увото одговара на висината на ушите, која има малку заоблен врв. Тие се прилично широко поставени и исправени. Очите се заоблени и може да бидат во која било боја.

Густото крзно на европската кратковлакнеста мачка е краток, сјаен и еластичен; што значи дека треба повторно да легне откако ќе биде набразден со рака што оди против влакната. Европската кратковлакнеста мачка треба да биде само кратковлакнеста. Дозволени се сите природни бои, како црна, црвена, сина и кремаста, сребрени или бели шари. Може да биде и чисто бела. Бојата на очите одговара на бојата на крзното, можат да бидат жолти, зелени или портокалови. Сините или чудните очи се дозволени ако бојата на крзното е бела.[5]

Опис на расата[уреди | уреди извор]

 • Глава: Прилично широка со заоблени контури, но малку подолга отколку што е широка. Малку заоблен череп и чело. Добро развиени образи, особено кај мажјаците. Прав, умерено долг и широк нос со нежна кривина меѓу очите. Застанувањето не е дозволено. Заоблена, цврста брада.
 • Уши: средни по големина, малку заоблени на врвовите. Висината на ушите одговара на ширината на основата.
 • Очи: големи, тркалезни, широко одвоени, поставени на благ кос. Бојата мора да биде јасна и чиста и да одговара на бојата на крзното.
 • Врат: Умерено долг и мускулест.
 • Тело: Прилично долго, не витко. Набиен, силен, мускулест. Широки, добро развиени гради.
 • Членови: Силни и цврсти, со средна должина и постојано се стеснуваат во цврсти, тркалезни шепи.
 • Шепа: Умерено долга, силна, цврста, рамномерно изострен до шепите, кои се тркалезни и цврсти.
 • Опашка: умерено долга, прилично густа во основата, постепено се намалува до заоблен врв.
 • Крзно: Кратко, густо, блиску поставено, сјајни влакна. Препознатливите бои зависат од организацијата. Никој не дозволува чоколадо, јоргованот, циметот, срната, килибарот, штиклираното ливче или која било од сортите со точка на боја.
 • Дефекти: Телото е преголемо или премногу витко или густо. Силна сличност со британските кратковлакнести мачки или американските кратковлакнести мачки. Висечки образи. Долго, волнено крзно.[6]

Популарност[уреди | уреди извор]

Расата е претежно популарна во Скандинавија, бидејќи сè уште има огромни популации на мачки со сличен изглед во Европа, а европските кратковлакнести мачки се за оние кои ја ценат еластичната раса која има избор за добар темперамент. Европската кратковлакнеста мачка е на списокот на загрозени раси во Шведска и е национална мачка на Финска.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „European Shorthair“. Omlet. Посетено на 28 October 2019.
 2. „Account Suspended“ (PDF). Animalpet.ro. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-09-23. Посетено на 15 December 2017.
 3. Aerts, Claire (28 May 2019). „Know your breeds: the European Shorthair“. yummypets.com. Yummypets. Посетено на 24 October 2021.
 4. Verhoef-Verhallen, Esther J.J. (1997). Encyclopedia of Cats. стр. 58. ISBN 1-901094-16-2.
 5. Verhoef-Verhallen, Esther J.J. (1997). Encyclopedia of Cats. стр. 59. ISBN 1-901094-16-2.
 6. Technologies, Bryntel. „Template-1 Breed Description - The Furry Critter Network“. The Furry Critter Network. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 15 December 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]