Евдокија (сопруга на Јустинијан II)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Евдокија
Византиска царица

Сопружник Јустинијан II
Деца
Анастасија
Династија Ираклиева династија
Роден(а) 7 век
Починал(а) 7 век
Цариград
Почивалиште Црква Свети Апостоли (Цариград)

Евдокија била византиска царица, сопруга на царот Јустинијан II.

Царица[уреди | уреди извор]

Името и местото на погребот на Евдокија во Црква Свети Апостоли (Цариград)|црквата на Светите Апостоли]], е забележано во De Ceremoniis од страна на Константин Порфирогенит. Сепак малку информации се познати за неа.

Таа се претпоставува дека стапила во брак со Јустинијан II за време на неговото прво владеење (685-695) и се смета дека се развела од него во времето на неговиот втор брак со Теодора Хазарска во 703 година.

Ќерката на Јустинијан била забележана од страна на хронистот Теофан Исповедник и во Chronographikon syntomon напишано од патријарх Никифор I Цариградски. Нејзиното име се претпоставува дека било Анастасија[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Претходник
Анастасија
Византиска царица
685–695
Наследник
Теодора Хазарска