Анастасија (сопруга на Константин IV)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Анастасија
Византиска царица
Полно имеАнастасија
Роден(а)околу 650
Починал(а)после 711
Место на смртЦариград
ПочивалиштеЦрква Свети Апостоли
Придружник наКонстантин IV
ДецаЈустинијан II, Ираклиј
ДинастијаИраклиева династија

Анастасија (околу 650 - после 711) била византиска царица, сопруга на царот Константин IV.

Претходник
Фауста
Византиска царица
668–685
Наследник
Евдокија