Прејди на содржината

Ева Арден

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ева Арден (родена Еунис Марија Куеденс, 30 април 1908 година)   - 12 ноември 1990 година) била американска филмска, радио, сцена и телевизиска глумица и комичарка. Таа настапила во водечки и споредни улоги скоро шест децении.

Започнувајќи ја нејзината филмска кариера во 1929 година и на Бродвеј во раните 1930-ти, прва голема улога на Арден беше во драмата РКО Радио Слики Драма на сцена (1937) спроти Катарин Хепберн, а потоа следат улоги во комедиите „ Имајќи прекрасно време“ (1938) и браќата Маркс „ На циркусот (1939). Арден ќе продолжи да заработи номинација за награда Академија за најдобра глумица за нејзината улога во Милдред Пирс (1945).

Во вториот дел од нејзината кариера, таа играла сардоничен но ангажирање на насловниот лик на висок учителка во Нашата Мис Брукс, освојувањето на првата награда за најгледаното шоу Еми награда за Најдобро главната глумица во драмска серија, и како директор на училиште во мјузикли за маснотии (1978) и Маст 2 (1982).

Арден е роден во Мил Долина, Калифорнија, на 30 април 1908 година [1][2] на Чарлс Питер Куеденс, син на Чарлс Хенри Аугустус и Мета (н.е. Диркс) Куеденс и Лусил (не Франк) Куеинс, ќерка на Бернард и Луиза (н. Мертенс) Френк, двајцата со германско потекло. Лусил, милинер, се разведе од Чарлс поради своето коцкање и замина во деловна активност за себе.

Иако не е римокатолик, младиот Еунис беше испратен во доминиканско манастирско училиште во Сан Рафаел, Калифорнија, а подоцна присуствуваше на средното училиште Тамалпаис, јавно средно училиште во Мил долина до 16 години. По напуштањето на училиштето, таа се приклучи на акционерското друштво на Анри „Тери“ Дафи.[3]

Таа го направи своето деби во филм под своето вистинско име во музичката сцена во бекстејџот „ Песна на Loveубовта“ (1929), како шоу-шоу на сопружници, правејќи ја домашната куќа, која станува соперник на starвездата на филмот, пејачката Беле Бејкер . [4] Филмот беше еден од првите успеси на Колумбија Пикчрс . Во 1933 година, таа се преселила во Њујорк Сити, каде се појавила во повеќекратни сценски продукции во Бродвеј во придружни делови. [4] Во 1934 година, таа била фрлена во ревијата на Зигфелд Фулиес во таа година. Ова беше прва улога во која таа беше заслужена како Ева Арден. И рече да го смени своето име за шоуто, ја погледна нејзината козметика и „ми го украде првото име од Вечер во Париз, а второто од Елизабет Арден “.[5] Помеѓу 1934 и 1941 година, таа ќе се појави во Бродвеј продукција на Парада, многу топло за мај, двајца за шоуто и да се соочиме! .[6]

  1. Obituary (with 1908 year of birth confirmed by Arden's daughter, Liza), upi.com, November 13, 1990; accessed January 1, 2017.
  2. After her death, some sources initially cited 1907, giving her age as 83, but this is groundless. Arden gave her own year of birth as 1912 for many years.
  3. Three Phases of Eve (1985). St Martin's Press
  4. 4,0 4,1 Ware & Braukman 2005.
  5. Krebs, Albin (November 13, 1990). „Eve Arden, Actress, Is Dead... TV's 'Our Miss Brooks'. The New York Times. Посетено на June 13, 2011.
  6. „Eve Arden“. Playbill. Playbill, Inc. Посетено на December 29, 2016.