Ебаншки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ебаншки јазик
Застапен воСудан
Говорници4.410  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3hbn

Ебаншки јазик или познат како абулски јазикнигер-конгоански јазик од подгрупата на талодиско-хејбански јазици. Јазикот се зборува во Судан и има околу 4.410 говорници. Јазикот користи латиница.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]