Дренска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дренска Река
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Kavadarci Municipality.svg Кавадарци
СелаБегниште
Слив
Главен изворВитачево
УстиеТиквешка Река

Дренска Река — река која се наоѓа на висорамнината Витачево, во пределот на Тиквеш. Поминува источно од селото Бегниште, јужно од градот Кавадарци. Се влева во Тиквешка Река.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]