Драги Змијанац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Драги Змијанац
Роден Драги Змијанац
25 февруари 1960
Скопје, СФРЈ (денес Македонија)
Националност Македонец
Занимање општественик

Драги Змијанац (Скопје, 25 февруари 1960) — македонски општественик, хуманитарец и деец во невладиниот сектор.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е во Скопје на 25 февруари 1960 година. Во април 1992 година ја основал Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ којашто се залага за промовирање на правата на децата во земјата, како и на правата и заштитата на децата од насилство и злоупотреба.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Македонска енциклопедија. I (изд. I.). Скопје: МАНУ. стр. 574. ISBN 978-608-203-024-1.