Дортмундер Експорт

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дортмундер Експорт е светло пиво, првично приготвувано од Дортмундер Унион во Дортмунд, Германија, во 1873 година.

Историја[уреди | уреди извор]

По Втората светска војна, Експорт бил најпопуларниот вид пиво во Германија до 1970 година, кога бил заменет со Пилс.[1]

Пиво на стилот на Дортмунд[уреди | уреди извор]

Пример за пиво варено во САД, и наречено Дортмундер

Фред Екхард во 1969 година, го наведувал ставот дека Дортмундер е доволно карактеристично лагер пиво кој треба да се класифицира како посебен стил на пиво.[2] Мајкл Џексон и Роџер Протц го продолжиле трендот нестрпливо ја бараат токму карактеристичната природа на пивото.[3][4][5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Die Biere Deutschlands, by Holhuber and Kaul, 1993
  2. Fred Eckhardt, A Treatise on Lager Beers: How to Make Good Beer at Home, 1969, ISBN 0-9606302-3-6
  3. Michael Jackson. „Michael Jackson's Beer Hunter — Beer Styles: Export“. www.beerhunter.com. Посетено на 2008-05-06.
  4. Roger Protz. „beer-pages.com — all you need to know about beer“. www.beer-pages.com. Архивирано од изворникот на 2008-04-21. Посетено на 2008-05-06.
  5. „Great Lakes Brewing Company, Cleveland, Ohio“. www.greatlakesbrewing.com. Архивирано од изворникот на 2008-12-21. Посетено на 2009-06-25.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Мајкл Џексон, Светски водич за пиво, 1977, pp68–69, Ballantine Books,  
  • Роџер Проц, Вкусот на пивото, Вајденфелд и Николсон, 1998, pp200–202,