Дон Хофлер

Од Википедија — слободната енциклопедија

Доналд C. Хофлер (3 октомври 1922 – 15 април, 1986) бил американски новинар, добро познат за воведување на терминот „Силициумска Долина“ за првпат во медиумите. Неговиот пријател Ралф Варст го предложил името „Силициумска Долина“, во серијата текстови на тема „Силициумската Долина, САД“ во неделниот весник Електронски Вести почнувајќи од 11 јануари 1971 година.

Кариера[уреди | уреди извор]

Пред да работи на неговиот неделен весник, Хофлер бил издавач и известувач за Ферчајлд Публикации. Од средината на 1970-тите, сѐ до неговата смрт во 1986 година, Хофлер објавил билтен наречен „Микроелектронски вести“. Тој го објави овој информатор за 14 години.[1] 

Хофлер ја започнал својата кариера во новинарство за електроника како реклама за Ферчајлд Публикации во Планински Поглед. Тој подоцна работел како новинар за Ферчајлд Публикации, сопственик на Електронски Вести, а потоа добил уредувачка позиција со РЦА Корп.

Семејство[уреди | уреди извор]

Хофлер бил во брак со Рејчел Хофлер и тие заедно живееле во Јужниот дел Сан Франциско. Хофлер бил во брак со Луис Хофлер за 41 години во времето на нејзината смрт. Луис починала во семејниот дом во Карамелната Долина, Ca. во 1984 година. Тој се оженил Рејчел во 1985 година, непосредно пред неговата смрт. Тој беше проследен со смрт од страна на неговиот син Стефан кој почина во 1983 година, на возраст од 26. Тој имал три други деца кои преживеале, најстариот син на Давид, ќерката Елизабета, и син на Павле.

Смрт[уреди | уреди извор]

Хофлер умрел на возраст од 63 на 15 април, 1986 година, по долга болест. Пред неговата смрт, тој бил хоспитализиран поради мозочен удар и паднал во кома.[2] Тој подоцна починал во Болница во Сан Франциско, Калифорнија. Хофлер донирал од неговото тело на Универзитетот на Калифорнија во Сан Франциско.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Chip Collection - Don C. Hoefler“. Smithsonian Chips. Посетено на 3 May 2013.
  2. „Dan Hoefler 63, Silicon Valley Publicist, Dies“. LA Times. Посетено на 3 May 2013.