Дон Жуан (филм од 1956)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Дон Жуан“ (Don Juan) — француско-шпанско-италијански филм од 1956 година во режија на Џон Бери. Главните улоги ги играат: Фернандел, Кармен Севиља и Ролан Армонтел. Филмот е заснован врз легендата за големиот заводник Дон Жуан.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Michael Klossner, The Europe of 1500-1815 on Film and Television: A Worldwide Filmography of Over 2550 Works, 1895 Through 2000. McFarland, 2002, стр. 111.