Довереникот на дамите

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Довереникот на дамите“ (француски: Le Confident de ces dames) — француско-италијански филм од 1959 година во режија на Жан Бојер (Jean Boyer) по сценариото на Серж Вебер (Serge Veber) и Жан Манс (Jean Manse). Главните улоги ги играат: Фернандел, Силва Кошчина (Sylva Koscina), Денис Греј (Denise Grey), Мемо Каротенуто (Memmo Carotenuto) и Уго Тоњаци (Ugo Tognazzi).[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Откако спасува една филмска ѕвезда, селскиот ветеринар кој лечи животни и луѓе, го киднапираат три чудни жени. Наскоро, тие почнуваат меѓусебна борба за него...

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Fernandel: Le Confident de ces dames, francusko-talijanski film (пристапено на 7.11.2023)“. Архивирано од изворникот Проверете ја вредноста |url= (help) на 2020-06-25. Посетено на 2023-11-07.