Динстување

Од Википедија — слободната енциклопедија
Динстање на праз

Динстување е процес на топлинска обработка на производот при варење во затворено тенџере на ниска топлина со додавање на масло. Вака подготвеното јадење делумно се вари, но исто така и се пржи.[1]

Вечна дилема при здрава исхрана не е само правилниот избор на храна, туку треба да се обрне внимание и на начинот на готвење.[2]

Процес на динстање [уреди | уреди извор]

Производот кој треба да се зготви (вообичаено вака се подготвува месото), се става со малку масло во загреан сад, а се додава вода или вино. На овој начин на месото му правиме топлинска обработка. При топлинската обработка самото јадење го пушта вишокот на вода. Храната подготвена вака е многу здрава и вкусна. Целиот процес е краток, а јадењето не ги губи своите хранливи материи и витамини.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kuvarski rečnik“. kuvajsam.com. Кувај сам. Посетено на 10 февруари 2016.
  2. „Večita dilema: pržiti ili dinstati?“. mandarina.rs. Архивирано од изворникот на 16 февруари 2016. Посетено на 10 февруари 2016.