Дигинделска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дигинделска река
ЗемјаМакедонија Македонија

Дигинделска река — се наоѓа на Осогово, северно од Кочани и селото Полаки, се влива во Велика Река (Осоговска), а Велика Река се влива во Брегалница[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Илија Петрушевски - Благоја Маркоски, Реките во Република Македонија, стр. 27.