Див костен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Див костен
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евидкоти
Нерангирано: Розиди
Ред: Сапуновидни
Семејство: Сапунови
Род: Див костен
Вид: Див костен
Научен назив
Aesculus hippocastanum
L.
Карта на распространетост

Дивиот костен (науч. Aesculus hippocastanum) е големо листопадно дрво.

Распространетост[уреди | уреди извор]

Дрвото потекнува од планинските предели на Балканскиот Полуостров, во мали подрачја во Егејска Македонија, Албанија, Македонија, Србија, и Бугарија.[1] Се култивира во целиот свет.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Euro+Med Plantbase Project: Aesculus hippocastanum Архивирано на 28 септември 2007 г.