Детроит-Винзор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Виндзор, Онтарио
Детроит, Мичиген

Детроит-Видндзор — меѓународна урбана зона концентрирана помеѓу американскиот град Детроит во Мичиген, САД и Виндзор во Онтарио, Канада. Таа е втора по големина метрополитанска зона во Северна Америка, веднаш по метрополитанската зона Златна Потковица-Западен Њујорк која е на исток од неа.

Поврзано[уреди]

Извори[уреди]