Детроит-Виндзор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Виндзор, Онтарио
Детроит, Мичиген

Детроит-Видндзор — меѓународна урбана зона концентрирана помеѓу американскиот град Детроит во Мичиген, САД и Виндзор во Онтарио, Канада. Таа е втора по големина метрополитанска зона во Северна Америка, веднаш по метрополитанската зона Златна Потковица-Западен Њујорк која е на исток од неа.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]