Дестан Ајдини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дестан Ајдини
РодUshtria Clirimtare Kombetare.jpg ОНА
Битки/војниВоен конфликт во Македонија, 2001

Дестан Ајдини (албански: ?, Куманово) е поранешен член на ОНА.

Ајдини бил член на раководството на НДК и резервен офицер. Живее во Лозана, Швајцарија, каде станал дел од воените и политичките структури на ОВК во Швајцарија. во времето на македонскиот конфликт, бил вклучен во обезбедување на финансиски средства и оружје за ОВК и ОНА.