Дениски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Денискиот (или дени) е индијански аравански јазик кој се зборува во Бразил. Денискиот е сличен со другите аравански јазици, но најмногу е сличен со јамамадиски јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

Дениски јазик