Две недели (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Две недели (англиски: Two Weeks) е американски филм од 2006 година, во режија на Стју Стокман. Главните улоги ги толкуваат: Сали Филд и Бен Чаплин.

Содржина[уреди | уреди извор]

Старицата Анита ги повикува своите четири деца да ја посетат на претсмртната постела. Ќерката Емили се опремува со книги за брза помош за полесно да се снајде во состојбата; братот Кит доаѓа во типичен зен стил; Бери, менаџерот за односи со јавноста, повеќе се интересира за неговата интернет пошта отколку за мајка му; а најмалиос син, Метју отстрана гледа како неговата жена размислува кој накит ќе го наследи по смртта на старицата.[1] [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 839, 25.7.2014, стр. 24.
  2. Антена, број 853, 31.10.2014, стр. 24.