Далечно небо

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Далечно небо“ (српски: Далеко небо) — југословенски филм од 1982 година, во режија на Стјепан Чикеш. Улогите ги толкуваат: Ненад Ненадовиќ, Жарко Радиќ и Душица Жегарац.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Една ноќ, млад пилот на надзвучен авион, лета за време на силно невреме. Авионот е оштетен и тој со сите сили се обидува да го одржи во лет. Командантот го следи сето тоа на радарскиот екран и му наредува да скокне со падобранот. Подготвувајќи се за скокот, пилотот се сеќава на своите почетоци во обуката за пилот. Исто така, се сеќава на својот татко-пилот кој под слични околности се обидел да слета со оштетен авион и во таа прилика погинал. Во тој драматичен момент го мачи дилемата да ли да се обиде да го направи она што не му успеало на тако му...

Наводи[уреди | уреди извор]