Дако-Гети

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Дакиското царство на Буребиста во 1 в. пр н. е.

Дако-Гетите исто така Дакиjци или Гети биле древен индо-европски народ кој главно живел на територијте на денешна Романија, Молдавија, но исто така во Северна Бугарија. Тие биле Тракиски народи. [1]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Christopher Webber, Angus McBride (2001). The Thracians, 700 BC–AD 46. Osprey Publishing. ISBN 1-84176-329-2.

Видете исто така[уреди | уреди извор]