Густаво Марментини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Густаво Марментини дос Сантос (роден на 8 март 1994 година) е бразилски професионален фудбалер кој игра за израелскиот фудбалски клуб Хапоел Хадера, како позајмен играч од клубот Атлетико Паранасе, како играч во нападот .[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Каскавел, Парана, Густаво Марментини бил дел од младинскиот систем на клубот Атлетико Паранаенсе и бил унапреден во главниот состав во јуни 2014 година.[2] На 12 август бил позајмен во ФК Делхи Динамос .[3]

На 14 октомври, Марментини го имал своето професионално деби, влегувајќи како задоцнета замена во ремито од 0-0 на домашниот терен против ФК Пуне Сити .[4] На 25-ти тој го постигна својот прв погодок, последниот од домашната рунда со резултат од 4-1 над екипата на ФК Ченајин .[5] На 1 јули 2015 година било објавено дека клубот ќе го задржи Марментини за учество во индиската Супер лига во 2015 година .[6]

На 7 јули 2018 година, Марментини бил објавен во новото потпишување за клубот Алашкерт во Ерменската лига .[7]

На 26 јули 2020 година потпишал за израелскиот премиерлигаш клубот Хапоел Хадера .[8]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. „Gustavo Marmentini :: Gustavo Marmentini dos Santos :: Alashkert FC“. www.ogol.com.br.
  2. Atlético-PR reforça grupo principal com trio formado nas categorias de base (Atlético-PR bolsters main squad with trio of youth graduates); Globo Esporte, 24 June 2014 (португалски)
  3. Em parceria, Atlético-PR empresta quinteto para atuar na Liga Indiana (In a partnership, Atlético-PR loans five to play in Indian League); Globo Esporte, 12 August 2014 (португалски)
  4. FC Pune City hold Delhi Dynamos to goalless draw; Indian Super League, 14 October 2014
  5. Delhi Dynamos FC secure first win, beat Chennaiyin FC 4-1; Indian Super League, 25 October 2014
  6. „Delhi Dynamos retain Gustavo Marmentini for the second edition of the Indian Super League“. Goal.com. 1 July 2015. Архивирано од изворникот на 2016-03-10. Посетено на 1 July 2015.
  7. Ալաշկերտի նորեկները. fcalashkert.am/ (Armenian). FC Alashkert. 7 July 2018. Посетено на 10 July 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  8. Karko, Amit (26 July 2020). „גוסטבו מרמנטיני ומלדג'ה נחתו ונכנסו לבידוד“. One. Посетено на 26 July 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]