Гуру Гуру

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гуру Гуру
From left: Hans Refert, Peter Кухмштед, Мани Нојмејер, Роланд Шафер (2007)
Биографски податоци
ПотеклоХајделберг, Германија
ЖанровиКраут-рок, експериментален рок, психоделичен рок, прогресивен рок
Период на активност1968–present
Мреж. местоwww.guru-guru.com
Членови
Мани Нојмејер
Петер Кухмштед
Роланд Шафер
Јан Линдкивист

Гуру Гуру е германски краут-рок бенд формиран во 1968 година како Гуру Гуру Гроув од Мани Нојмејер (тапани), Ули Трепте (бас) и Еди Нагели (гитара) подоцна заменет од американскиот Џим Кенеди (гитара). Во време на нивното деби во 1970 година, Акс Генрих го заменил Кенеди за да го зацврсти класичниот состав на Гуру Гуру.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]