Гунила Волде

Од Википедија — слободната енциклопедија

Барбро Гунила Кристина Волде (15 јули 1939 – 15 април 2015 година) била шведска писателка и илустраторка.

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Родена е во Гетеборг во 1939 година Нејзината мајка, Гунел Брорсон (роденото Вестергрен) била медицинска сестра и новинарка, а нејзиниот татко Габриел Брорсон бил поранешен морнар кој станал фармер и трговец. Семејството живеело на фарма во Älmsta во Рослаген, на брегот северно од Стокхолм.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Таа поминала низ Универзитетскиот колеџ за уметности, занаети и дизајн (Konstfack) во Стокхолм, а потоа работела како карикатурист и сатиричен политички илустратор за весници и списанија, вклучувајќи ги Dagens Nyheter, Svenska Dagbladet, Aftonbladet и машкото списание Lektyr .[1]

Почнувајќи од доцните 1960-ти, Волд напишала и илустрирала неколку серии книги за мали деца, вклучувајќи ги и сликовниците за Тоте („Томи“ во англиските преводи) и Ема („Бетси“). Книгите се фокусирани на секојдневни ситуации во животот на мало дете. Првата книга за Тоте е создадена од серијата цртежи што Волде ги направила за нејзиниот син кога имал година и пол. Во тоа време, сликовниците често прикажувале животни или бајки, а соседот на Волде, издавачот Хариет Алфонс, го видел потенцијалот во сликовницата за мало момче кое се бори да ја облече облеката на отворено, сцена што многу родители и деца би препознал. Во 1969 година била објавена книгата Totte går ut. [1] Ликот на Ема бил делумно заснован на самата Волде како дете.

Книгите за Тоте и Ема често се објавуваат на шведски и се преведуваат на 14 јазици.[2]

Кога децата на Волде пораснале, таа престанува да пишува за Тоте и Ема, менувајќи го својот фокус на книги за коњи напишани за постара публика.[1] Таа научила да јава уште како дете и останала заинтересирана за коњи цел живот, работејќи како инструктор за јавање од фармата во Грилби каде нејзиното семејство живеело некое време во 1980-тите и 1990-тите.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Таа била во брак со Ролф Густафсон помеѓу 1957 и 1962 година и со Питер Волде помеѓу 1965 и 1999 година. Имала три деца.

Волде живеела во Копингсвик, Оланд последниот период од нејзиниот живот. Таа почина во април 2015 година по период на болест.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

Дополнително читање[уреди | уреди извор]

  • Gunilla Wolde at Svenskt kvinnobiografiskt lexikon
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Gunilla Wolde“. Fokus (шведски). 21 May 2015. Посетено на 29 September 2021.
  2. 2,0 2,1 „Författaren till Totte är död“. Dagens Nyheter (шведски). 15 April 2015. Посетено на 2 March 2017.