Гулаш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Унгарски gulyásleves, гулаш

Гулашот е вид на јадење, по потекло од Унгарија, кое најчесто се подготвува од говедско месо, кромид и пиперки. Црниот пипер е главен зачин во гулашот можат да се користати други зачини, како што се : ловоров лист, ким, и слично. 

Гулашот се служи со тестенини, варен компир, пире и слично.

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Зборот „гулаш“ доаѓа од унгарскиот збор , што значи сточар, а самиото јадење се нарекува сочно месо. Денеска зборот се однесува на два поима.

Подготовка[уреди | уреди извор]

Најпрво се сече кромидот и се динста во свинска маст.Кога кромидот е омекнат, во тавата може да се стават веќе исечканите пиперки во кромидот потоа се става црн пипер. Откако се добие пријатна арома се додава исечканото говедско месо и се динста и откако ќе добие боја се става вода или месен фонд.Откако ќе се зоврие се става тенка запршка со брашно и црвен пипер за да згусти. 

Суштинско значење за ова јадење е затоа што тоа е токму она што ја прави разликата помеѓу добар и совршен гулаш. Печење пиперки во масти, по на најефикасен начин за отстранување на етерични масла од црн пипер. Целата процедура трае некое време, но мора да се врши со претпазливост, како и поради високата концентрација на шеќери во пиперки лесно да се изгори, што на крајот резултира со горчлив вкус.

Наводи[уреди | уреди извор]