Гугл ток

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лого на Гугл ток

Гугл ток (англиски: Google Talk) е сервис на компанијата „Гугл“ кој пружа услуги во интернет телефонија, разговарање и Видео-конференција.

Сервисот е заснован на XMPP протоколот и на корисниците им е овозможено директно да комуницираат со корисниците на другите Џабер сервиси.

Бета верзијата на Гугл ток излегла на 24 август во 2005 година. Програмот за сега го поддржува само Мајкрософт виндоус. Корисниците на другите оперативни системи можат да го користат програмот преку класичниот Џабер клиент.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]