Грофовии во Либерија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на грофовиите во Либерија

Либерија е поделена на 15 грофовии (англиски: counties), кои стапиле во сила во 2008 г.[1] Секоја грофовија понатаму се дели на окрузи (districts).

Бр. Грофовија Админ. центар Население
(2008)[2]
1 Боми Тубманбург 84.119
2 Бонг Гбарнга 333.481
3 Гбарполу Бополу 83.388
4 Гранд Баса Бјуканан 221.693
5 Гранд Кејп Маунт Робертспорт 127.076
6 Гранд Геде Зведру 125.258
7 Гранд Кру Баркливил 57.913
8 Лофа Воинџама 276.863
9 Маргиби Каката 209.923
10 Мериленд Харпер 135.938
11 Монтсерадо Бенсонвил 1.118.241
12 Нимба Саникели 462.026
13 Ривер Сес Ривер Сес 71.509
14 Ривер Ги Фиш Таун 66.789
15 Синое Гринвил 102.391

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Грофовии во Либерија“. Statoids. (англиски) (англиски)
  2. Конечни резултати од пописот во 2008 г. Архивирано на 11 септември 2013 г. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Liberiadistricts.com - опишрен ресурс за грофовиите и окрузите во Либерија (англиски)