Гросер Кротенкопф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гросер Кротенкопф
Großer Krottenkopf
Grosser Krottenkopf von Westen.jpg
Поглед на Гросер Кротенкоф
Највисока точка
Надм. вис.2.656 м
Географија
МестоТирол, Австрија
Матичен венецАлгојски Алпи

Гросер Кротенкопф (германски: Großer Krottenkopf) — највисока планина на Алгојските Алпи во сојузната покраина Тирол, Австрија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]