Граховско Езеро

Координати: 42°40′15″N 18°37′48″E / 42.67083° СГШ; 18.63000° ИГД / 42.67083; 18.63000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Граховско Езеро
Граховско Езеро во рамките на Црна Гора<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: -831.8%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Граховско Езеро
ПодрачјеГрахово
Координати42°40′15″N 18°37′48″E / 42.67083° СГШ; 18.63000° ИГД / 42.67083; 18.63000
Сливни земјиЦрна Гора
Најг. должина0.7 км
Најг. ширина0.2 км
Најг. длабочина25 м
Надм. височина788 м

Граховско Езеро (црногорски: Граховско језеро) ― езеро во Општина Никшиќ, во близина на градот Грахово во југозападна Црна Гора.

Тоа е вештачко езеро кое е акумулација на Граховска Река. Дното на езерото е главно на база на доломит . Самото езеро е долго 700 метри, широко 200 метри и длабоко 25 метри.[1] Браната е висока 30 метри, а широка три метри. Езерото е значаен воден резервоар кој е користен за земјоделското производство на Грахово, но е користен и за спорт и рекреација.[2] Изградбата на браната е започната во 1952 година, завршена во 1962 година, додека во 1988 година е подложена на преизградба.

Изворот на езерото е во областа Шеврљуга.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Turistička organizacija Nikšić - atrakcije“. Архивирано од изворникот на 2021-04-13. Посетено на 2023-08-06.
  2. Grahovo - Dinarsko gorje
  3. Vujačić 1990.

Книжевност[уреди | уреди извор]

Vujačić, Marko (1990). Crnogorski i Hercegovački Junaci.