Прејди на содржината

Гравитација (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Гравитација (англиски: Gravity) е филм од 2013 година, во режија на Алфонсо Куарон. Главните улоги ги толкуваат: Сандра Булок, Џорџ Клуни и Ед Харис.

Sandra Bullock
George Clooney
Сандра Булок во 2013 година (лево) и Џорџ Клуни во 2016 година

Содржина

[уреди | уреди извор]

Д-р Рајан Стоун (ја игра Булок) е одличен медицински инженер и таа е на својата прва мисија во вселената, заедно со астронаутот Мат Ковалски (го игра Клуни), кој командува на својот последен лет пред да се пензионира. Меѓутоа, се случува катастрофа и вселенското летало е уништено, така што тие двајца остануваат сами во мрачната вселена.[1]

  1. „Гравитација“, Антена, број 877, 17.4.2015, стр. 14.