Горна Река (округ во Гамбија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Положај округа Горња Река у Гамбији
Положај округа Горња Река у Гамбији
Горна Река

Горна Река (Upper River) е еден од шестте окрузи во Гамбија. Административен центар Горње Реке е Басе Санта Су.

Области[уреди | уреди извор]

Долна Река е поделена на 4 области:

Население[уреди | уреди извор]

Година Бр. жители
1963. 58.049
1973. 86.167
1983. 111.388
1993. 155.059
2003. 183.033
2005. 187.972
2006. 190.353
2007. 192.663
2007. 194.716

Видете уште и[уреди | уреди извор]

Координати: 13°23′40″N, 14°10′31″W