Горна Малина

Координати: 42°41′30.42″N 23°42′31.95″E / 42.6917833° СГШ; 23.7088750° ИГД / 42.6917833; 23.7088750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Горна Малина
Горна Малина
село
Поглед на селото Горна Малина
Поглед на селото Горна Малина
Горна Малина is located in Бугарија
Горна Малина
Горна Малина
Местоположба на Горна Малина во Бугарија
Координати: 42°41′30.42″N 23°42′31.95″E / 42.6917833° СГШ; 23.7088750° ИГД / 42.6917833; 23.7088750
ЗемјаБугарија
ОбластСофија
ОпштинаГорна Малина
Управа
 • ГрадоначалникАнгел Жиланов (независен)
Површина
 • Вкупна14,064 км2 (5,430 ми2)
Надм. вис.&10000000000000620000000620 м
Население (2022)
 • Вкупно1,633
 • Густина120/км2 (300/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код2131
Повик. бр.+359 07152
Мреж. местоgornamalina.bg

Горна Малина (бугарски: Горна Ма́лина) — село во Западна Бугарија, административен центар на општината Горна Малина во Софиската Област. Има население од околу 1.633 жители (2022).[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на источниот крај на Софиското Поле, на 33 километри од главниот град Софија. Во близина на селото минуваат Подбалканскиот пат и пругата СофијаБургас.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]