Гордонска брана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гордонска брана - бетонска лачна брана со висина од 140 м, изградена во 1974 г.

Гордонската брана (англиски: Gordon River Dam или Gordon Dam) — двојно свиена лачна брана на реката Гордон во Тасманија, Австралија. Висока е 140 м, и со тао е највисоката брана во Тасманија и петта по висина во Австралија.[1]

Во 1963 г., Федералната влада на Австралија доделила 5 милиони австралиски долари to Tasmania's Комитетот за хидроелектрика за изградба на крајречен пат кој ќе води од Мејдена во поречното подрачје на реката Гордон во регионот Југозападна Дивина.[2] Изградбата започнала во 1964 г., а за три години,во 1967 г., Парламентот на Тасманија едногласно го одобрил проектот.

Ова е единствената брана на реката Гордон, и покрај големата поддршка од неколкумина тасмански политичари за изградба на други брани низводно.

Браната е конструирана на чело со д-р Серџо Гвидичи како главен хидроинженер - кој подоцна продолжил со изградба и на Кротинската брана на Западнобрежниот планински венец, една од последните позначајни брани изградени во овој период на ревносно хидроградителство.

Со изградбата на браната е создадено и езерото Гордон.

Страничните скалила се употребуваат за двонеделен контролен преглед на браната.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Највисоките брани во Австралија“ (pdf). Здружен австралиски национален комитет за големи брани. Посетено на 7 април 2008. Петте најголеми брани се: Дартмутска брана, 180 м, Викторија; Томсонска брана, 166 м, Викторија; Талбиншка брана, 162 м, НЈВ; Варагамбска брана, 142 м, НЈВ; Гордонска брана, 140 м, Тасманија Надворешна врска во |publisher= (help)
  2. Thompson, Peter (1981) Power In Tasmania ACF ISBN 0-85802-064-5 стр. 19

Надворешни врски[уреди | уреди извор]