Голем Виндгелен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Голем Виндгелен
Landscape Arnisee-region.JPG
Поглед од Арни кон Хли Виндгелен (2986 m, на преден план) и Голем Виндгелен
Висина 3187 m
Местоположба Швајцарија
ВенецГларнски Алпи

Голем Виндгелен (германски: Gross Windgällen) — планина на Гларнските Алпи во кантонот Ури, Швајцарија.

46°48′26″N 8°43′56″E / 46.80722° СГШ; 8.73222° ИГД / 46.80722; 8.73222Координати: 46°48′26″N 8°43′56″E / 46.80722° СГШ; 8.73222° ИГД / 46.80722; 8.73222