Голема Виндзорска Пештера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Голема Виндзорска Пештера
Место Јамајка 18°21′03.46″ СГШ 77°38′51.09″ ЗГД / 18.3509614, -77.6475263 [1]
Длабочина 80 метри
Должина 2,980 метри
Влезови 4[1]
Список на
влезови
Главен
Горен
Бамбу дно
Покачување на поплавата[1]

Голема Виндзорска пештера — пештера која се наоѓа во Јамајка. Покриените ридови со шуми на округот Кокпит на Јамајка честопати се споредуваат со превртена кутија за јајца. Се состои од познатиот конусен карст, а нивниот одводен систем се наоѓа целосно под земја. Големата Виндзорска Пештера е една од неколкуте познати варовнички пештери; таа е важен остаток од некогашниот одводен систем, сега преполн со наслојки од калцит. Во неа се наоѓаат мали пештерски потоци, но главниоте одводни текови се наоѓаат скриени под нивото на подземната вода, длабоко во варовникот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Stewart, R S (2002-2005). „Windsor Cave Jamaica - Field Notes“. Jamaican Caves Organisation. http://www.jamaicancaves.org/windsor.htm. посет. 18 септември 2009 г.