Глувонемо оро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Глувонемо оро е женско македонско оро, кое кореографски потекнува од Мала Река.[1]

Ова е типично женско оро кое се игра без музичка придружба. Се игра под ритамот на ѕвекотот на парите кои ги носат играорките на градите од носијата. Се одликува со мирни чекори, а држењето на играорките е за појас.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Михаило Димоски: Македонски народни ора, Наша Книга, Скопје, 1977, стр. 52-53

Надворешни врски[уреди | уреди извор]